Predpokladám, že veľa z ľudí žijúcich na dedine chová stále sliepky čo znamená, že je potrebné každé ráno im otvoriť dvere výbehu a večer opäť zatvoriť. Ja som našu rodinu od tejto činnosti odbremenil a s pomocou môjho otca sme vyrobili automaticky sa otvárajúci výbeh na základe nastaveného času, v skratke AVPS (automatický výbeh pre sliepky) . Viacej informácií nájdete v tomto článku.

Celé to začalo v januári v roku 2014. Vtedy som s pomocou otca vytvoril prvú verziu automaticky sa otvárajúcich dvierok výbehu. Systém bol jednoduchší a žiaľ aj poruchovejší. Postupom času sme ho spoločne s otcom "vytunili" a na jeseň v roku 2016 funguje vcelku spoľahlivo. Občas sa vyskytne nejaká porucha, pretože aj terajšia verzia systému má svoje muchy, ale pre naše účely to úplne postačuje.

Ale poďme k popisu jednotlivých komponentov AVPS systému:

Najdôležitejšou súčasťou tohto mechanizmu je motor. Ja som zvolil 12V motor zo stieračov, ktorý sa používal na Škode 100-120, ale je možné použiť hocijaký iný motor s podobnými otáčkami.

Ďalšou dôležitou súčasťou je niečo ako riadiaca elektronika, ale v tomto prípade som použil iba jedno relé s dvoma oddelenými prepínacími kontaktami. Toto relé zabezpečuje prepínanie polarity z plus na mínus a opačne. Je to veľmi jednoduché riešenie, ale samozrejme je možné použiť aj skutočnú riadiacu elektroniku ako napríklad Arduino.

Poslednou dôležitou súčasťou sú koncové spínače. Tieto majú funkciu vypínača a zároveň prepínača polarity v kombinácii s relé.

Nakoniec potrebujeme samozrejme nejaký ten napájací zdroj, resp.v mojom prípade dva: 
- výkonnejší 12V 5A pre napájanie motora,
- slabučký zdroj napr. 5V pre napájanie relé,

Samozrejme nesmie chýbať aj nejaký ten časovač, resp. časová spínacia zásuvka (časové hodiny), ktorá zabezpečuje otvorenie a zatvorenie dverí výbehu.

Schéma zapojenia AVPS je nasledovná (kreslená v TinyCAD):

 

Na prvý pohľad sa môže zdať schéma zložitá, avšak po odmyslení si svorky, LED signalizácie a tlačidiel na manuálne prepínanie, ktoré nie sú potrebné pre funkčnosť systému, nám zostane vcelku základná schéma zapojenia.

Inšpiráciu na vytvorenie tohto zapojenia som našiel na internete v článku o lacnom diaľkovom otváraní brány, ktorý si jeden šikovný kutil vyrobil z diaľkovo ovládanej zásuvky s použitím relé pre zmenu polarity. Žiaľ už nemám odkaz na pôvodný článok, ale týmto sa chcem danému autorovi poďakovať za inšpiráciu.

Fotografie z miesta inštalácie vyzerajú nasledovne:

Obrázok č. 1 - Pred montážou AVPS (2013)

 

 

Obrázok č. 2 a 3 - Po montáži AVPS (2016)

Video

Nevýhoda takéhoto zapojenia je taká, že ak zostanú nejaké nečistoty na spodnej hrane otvoru, tak sa nezopne spodný koncový spínač resp.nevypne sa motor, ktorý sa žiaľ naďalej otáča a po pretočení celej dĺžky lanka sa lanko začne namotávať, čiže dvierka zodvihne až nahor, lenže v hornej časti už koncový spínač nie je funkčný, pretože ten spodný nie je prepnutý v správnej polohe. Takže dôjde k tomu, že sa motor otáča aj naďalej až dvierka narazia do hornej kladky a celý systém sa zasekne, v lepšom prípade zhorí iba poistka :) Taktiež je možné použiť slabšie lanko, ktoré sa pri veľmi silnom napnutí pretrhne.

Samozrejme je možné vyššie uvedený neduh odstrániť, ale to by už chcelo použiť nejakú tú inteligentnú elektroniku, ktorá je schopná merať čas otáčania sa motora, čím by sa zabránilo k pretočeniu lanka a zablokovaniu celého mechanizmu. To je však trochu nad moje terajšie možnosti (hlavne tie časové), takže možno neskôr uverejním aj nejakú tu lepšiu verziu ovládacej elektroniky :)

JUCE 29.9.2016

Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 78 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2