NAS resp. inak povedané sieťové dátové úložisko je šikovné zariadenia určené nielen do firemného prostredia, ale aj do domácnosti. Pred kúpou NASu som sa rozhodoval, či si ho postavím podľa mojich potrieb alebo si kúpim hotový produkt. Nakoniec som sa rozhodol pre hotový produkt, o ktorom som napísal aj článok. Avšak pri rozhodovaní, či si NAS postaviť alebo ho kúpiť hotový, som mal niekoľko pre a proti, ktoré uvádzam v tomto článku.

Na internete som sa dočítal veľmi veľa informácií o tom, ktorá varianta (stavať alebo kúpiť hotové) je vhodnejšia. Jedni preferovali stavbu a iní zasa hotové riešenie. V roku 2010 bolo možné postaviť si NAS z nejakého ako tak úsporného PC, čo však bolo samozrejme časovo náročné, taktiež náročné na znalosti, resp. ak ich niekto nemal, tak si ich musel získať nekonečným štúdiom informácií na internete a až potom si mohol postaviť NAS z počítača. Kvôli práve uvedeným dôvodom, som sa rozhodol pre kúpu hotového produktu. Avšak to neznamená, že stavba NASu nie je pre niekoho lepšou variantou. Jeden pán (na žiaľ už neviem akom fóre) veľmi silno argumentoval rôznymi pozitívami pre NAS postavený z PC. Samozrejme, že argumenty boli väčšinou plusové, čiže samé výhody, ale ten pán zabudol napísať jedno veľké ALE! Takým ALE bolo to, že varianta stavby NASu z PC je vhodná pre ľudí ako bol on, čiže zbehnutý odborník v oblasti IT, ktorý sa v tejto problematike nestratí alebo inak povedané, pre niekoho tak informačne zdatného, ktorý má toľko času, aby si všetko potrebné vyhľadal a naštudoval.

Ak to mám podrobnejšie rozpísať, tak asi takto:

V prvom kroku si musí človek nájsť HW. A kedže bežný užívateľ PC nechodí na odborné fóra a nevyzná sa v tejto problematike, čiže niekto ako ja pred 5. rokmi, tak je to pre neho dosť zlé. Takémuto bežnému užívateľovi zostáva prvá a lacnejšia možnosť, že začne čítať fóra, hľadať potrebné informácie, zisťovať aký HW bude medzi sebou kompatibilný, funkčný a spoľahlivý. Proste nájsť optimálne odladený HW nie je pre bežného človeka jednoduché. Týmto opäť strácame desiatky hodín pri študovaní HW. Z parametrov HW potrebujeme poznať: 
- akú má spotrebu v kľude,
- pri záťaži,
- kedy vzniká zátaž,
- ako dlho trvá,
- aké procesy budú spustené a akú záťaž budú mať.
Z vyššie uvedeného by sme si mohli vypočítať priemernú spotrebu. Veľa z problematiky stavby NASu sú proste zložité otázky a zodpovedanie na tieto otázky zaberajú hodiny a hodiny štúdia.

Ďalej ten pán z fóra uvádzal, že pre zníženie spotreby je možné NAS vypínať a prebudiť ho cez WOL. Lenže z môjho pohľadu je takáto praktika vcelku nepraktická, pretože by som musel používať ďalšiu aplikáciu, ktorou chcem NAS zobudiť. Takže napríklad okrem programu na VPNku, by som musel mať ďalší program na zobudenie cez WOL. A to je už menšia pohodlnosť ako mať šetrný NAS neustále spustený. Je to menej praktické a myslím si, že takmer nikto nechce takéto riešenie. Samozrejme, ak teda existuje aj iná možnosť na automatické prebudenie PC cez WOL, tak sa vopred ospravedlňujem, pretože takú možnosť nepoznám.
Myslím si, že obyčajný užívateľ PC ani len nevie, že na ktorom fóre by sa mohol spýtať na technické rady ohľadom stavby NASu, pretože takýto bežný užívateľ ani nevie, že takéto odborné fóra vôbec existujú aj v jemu zrozumiteľnom jazyku. A predchádzajúce uvedené súvisí so zručnosťou takéhoto bežného užívateľa vo vyhľadávaní na internete. Koľko obyčajných ľudí vie vyhľadávať na gúglovi alebo bingu? Veľmi malé množstvo bežných ľudí je tak schopných, žeby si vedeli niečo vygúgliť. A pritom stačí iba tak málo: zadať tie správne kľúčové slová :) Je to vlastne jednoduché, ale stále iba málo ľudí vie správne a efektívne vyhľadávať.
Už minimálne 15 rokov sa venujem IT, v začiatkoch to bol môj koníček a posledných 10 rokov sa s IT stretávam dennodenne aj pracovne. Keď to poviem smelo, tak som aj začínajúci administrátor alebo nesmelo povedané, som skúsený užívateľ PC. A aj napriek mojim skúsenostiam by som sa do stavby NASu z PC nepúšťal. Možno, by som mal trochu viacej času, tak by som si naštudoval všetko potrebné, ale pre mňa je čas drahý, a preto som si radšej zaplatil za hotový produkt, ktorý mi úplne postačuje.
Myslím si, že zatracovať hotové NAS produkty len preto, že nevyhovovali niekomu konkrétnemu, je trochu potiahnuté za vlasy. Domnievam sa, že väčšine bežných ľudí bude hotové riešenie vyhovovať, veď z takéhoto dôvodu ho aj firmy vyrábajú a snažia sa o čo najjednoduchsie ovládanie, aby všetko potrebné pochopil aj bežný užívateľ. 

A najviac ma dostali slová , ktoré ten pán z fóra napísal, že: "ten kto si NAS nevie postaviť, tak ho nepotrebuje". Určite mi väčšina ľudí dá za pravdu, že toto je úplná hlúposť. Som toho názoru, že uvedený pán bol riadne namyslený, pretože bol tak dobrý v tom, čo robí :) Nerád takto o niekom píšem, ale v tomto prípade je to zjavne tak. Tento pán nemal pochopenie aj pre iných ľudí, mal pochopenie iba pre seba, inak by takú hlúposť určite nenapísal. Preto si prosím neberte príklad iba z jedného príspevku a iba od jedného človeka. Vždy si prečítajte viaceré názory a z nich si vyberte to, čo vám vyhovuje.

Na vyššie vypovedanú hlúposť dám príklad. Bežná rodinu ABCD, t.j. zloženie členov rodiny z bežného človeka, ktorý má doma PC, jeho brat má taktiež PC, jeho otec má PC (môžu to byť samozrejme aj notebooky), ďalej majú doma TV s podporou DLNA, taktiež majú doma multimediálny prehrávač (napr. Xtreamer alebo teda skôr hocičo menej inteligentného, viacej ľahšieho na obsluhu, keďže uvedení užívatelia nie sú tak technicky zdatní), majú tablety alebo mobily. V ich osobných počítačoch má každý z užívateľov uložené dáta, o ktoré samozrejme nechce prísť. V dnešnej elektronickej dobe si väčšina ľudí začína uvedomovať, že dáta sú dôležité, pretože sa ľakho môžu pominúť. či už pri poškodení dát alebo HW, takže si ich musia zálohovať. Žiaľ väčšina takýchto bežných ľudí príde na dôležitosť zálohovania až keď nejaké vzácne dáta stratia. Môžu to byť rodinne fotky, videá z dovolenky, z oslavy, dokumenty v el. podobe, účtovníctvo a pod. Dnes sa už nenapaľuje na CD/DVD v takej miere ako tomu bolo pár rokov dozadu, pretože objemy dát na zálohovanie sa neustále zväčšujú, DVD mechaniky sa do niektorých notebookov neinštalujú a tak je asi najrýchlejší spôsob cenné dáta zálohovať na nejaký externý HDD.
Podľa toho pána z fóra by si mal každý z týchto bežných užívateľov zadovážiť externý HDD a manuálne ho pre potreby zálohovania pripájať k PC. To už len hneď na začiatku takejto "skvelej rady" začína byť dosť veľké množstvo zariadení určených na zálohovanie pre rodinu ABCD. Ale dajme tomu, že OK - takéto riešenie by sa dalo používať. Avšak, teraz si predstavte, že títo ľudia chcú pozerať nejaký film na TV. Jeden z užívateľov, napr. brat A musí film stiahnuť (či už z internetu (kedy musí po celý čas sťahovania bežať PC) alebo z DVD, BluRay) do jeho PC alebo následne na ext. USB HDD, na ktorý si zálohuje aj svoje cenné dáta. No a nakoniec tento USB HDD pripojí k TV. Lenže po pozretí jeden z týchto členov rodiny ABCD, napr. brat B, chce tento film dať niekomu ďalšiemu. Takže brat B si musí od brata A požičať USB HDD a skopírovať si ho na svoj HDD, kde má tiež zálohované cenné dáta. Alebo samozrejme brat A požičia HDD bratovi B, ale brat A sa o svoje dáta bojí, tak dovolí bratovi B film si iba skopírovať alebo skôr možno mu brat A tento film nakopíruje na bratov USB HDD sám, pretože brat A má súbory zálohy na HDD nezaheslované. Nikto z bežných ľudí čo poznám, si zálohy na ext. USB HDD nedáva pod heslo. Uznávam, že toto je trochu zložitá situácie, ale niektoré rodiny nemajú iba jedného člena domácnosti, ktorý používa audio-video techniku a výpočtovú techniku. Toto sa bežne robí, ale mne sa určite takáto varianta s kopírovaním na externé disky nepáči.
Ja by som takejto bežnej rodine bez dlhšie rozmýšľania odporučil kúpu NASu, na ktorom bude mať každý z nich svoje dáta v bezpečí, čiže napr. môžu byť zrkadlené, budú pod heslom, čiže každý z užívateľov bude mať svoje užívateľské práva, svoj priestor. Spoločné zložky, ako napr. filmy a rodinné videá, budú dostupné aj pre TV, multimediálny prehrávač, aj pre tablet, mobil atp. Samozrejme v prípade odporúčania nejakého NASu sa nemusí jednať o toľkých užívateľov, ale môže to byť aj jeden užívateľ s podobným počtom zariadení. A to nehovorím, že takéto dáta môžu by dostupné aj mimo domácej siete vždy, keď bude fungovať internet.

Všetky výhodu NASu sú dostupné v oboch variantoch, čiže skladať a kúpiť hotový, ale položme si otázku, že koľko ľudí podstúpi všetko to, čo uvádzam vyššie? Koľko ľudí stratí tak veľa času hľadaním informácií? Je ich iba veľmi málo a zjavne aj ten pán z fóra patril medzi nich, resp. v čase písania na fórum všetko potrebné vedel a postavenie NASu mu trvalo iba krátku dobu. Ak sú niektorí ľudia tak zdatní ako aj ten pán z fóra, tak nech si kľudne NAS skladajú podľa ich predstáv. Ale ak nie sú takí zdatní, tak im proste nezostáva nič iné, len si zaplatiť za hotový produkt, ktorý je určite drahší, o tom sa hádzať s nikým nebudem, ale v cene hotového produktu je proste zarátaná všetká tá práca a odľaďovanie, ktoré by si museli tí obyčajní užívatelia urobiť sami.

Taktiež pán z fóra porovnával, že možnosti nastavenia hotového produktu nie sú tak rozsiahle ako napríklad nastavenia OS FreeNAS alebo OpenNAS, čo je samozrejme svätá pravda, avšak ja sa domnievam, že užívateľské rozhranie hotového produktu má väčšinou veľkú pridanú hodnotu v tom, že je prispôsobené pre potreby bežného užívateľa. Obdobne je tomu aj s pomocníkom resp. ikonkou otáznika, ktorý je takmer v každom okne na PC a taktiež na WEB rozhraní hotového NASu. Jednoducho po kliknutí na otáznik má užívateľ ako tak zrozumiteľne napísanú pomoc resp. vysvetlenie funkcie. Môžem z vlastnej skúsenosti povedať, že pomocník vo WEB rozhraní môjho Synology NASu, čiže v DSM je ozaj skvelý a čím ďalej sa Synology zlepšuje. Veľmi veľa nejasných vecí (kedže to je môj prvý NAS) mi vysvetlil. Nemusel som nič hľadať na internete, nemusel som vedieť gúgliť. Stačí kliknúť na jednu ikonku a takmer vždy tam nájdem odpoveď v zrozumiteľnom jazyku (aj keď v tomto prípade je to čeština, čo však pre mňa a väčšinu Slovákov nie je žiaden problém).
A keď ten pán spomínal výhody NASu postaveného z PC, tak spomenul veľmi často požadovaný parameter, ktorým je rýchlosť, tak môžem iba súhlasiť, že rýchly NAS je určite skvelý. Avšak nie každý užívateľ potrebuje mať tak veľké prenosové rýchlosti pri kopírovaní dát, aké poskytuje NAS poskladaný z PC. Veď bežný užívateľ si nekupuje USB flashku podľa rýchlosti zápisu, ale podľa ceny. Samozrejme beriem do úvahy, že má zvolenú tú najväčšiu kapacitu, veď "čím najviac gigabajtov tým lepšie" :)
A poviem vám, že najhoršie na tomto celom mojom snažení vysvetlenia problematiky skladania alebo kúpy NASu je, že pravdepodobne takmer nikto z tých bežných užívateľov, pre ktorých by mohol byť tento článok užitočný, si ho zjavne nikdy neprečíta, pretože takéto stránky nečítajú alebo si ich nevedia nájsť...

I napriek vyššie uvedenému som mal po určitej dobe, asi začiatkom roku 2014, potrebu postaviť si alebo zakúpiť si ďalšie takéto sieťové úložisko. Keďže v tejto dobe sa veľmi rozšírili úsporné mini počítače ako napr. Raspberry Pi alebo neskôr viacej vhodný model s názvom Banana Pi, tak som sa rozhodol NAS si postaviť.

Čo sa zmenilo od roku 2010? Asi toľko, že sa objavili úsporné mini PC, ktoré sú dostatočne výkonné na jednoduchý NAS (dostatočne výkonné myslím tým, že zvládajú kopírovanie dát takou rýchlosťou, na akú sme zvyknutí) a zriaďovacia cena je omnoho nižšia, ako pri hotovom produkte. No a taktiež free OS sa zlepšil a moje vedomosti z tejto problematiky sú už tiež o niečo lepšie :)

Viacej informácií o stavbe NASu sa budem venovať v samostatnom článku.

 


Komentáre vytvorené pomocou CComment' target='_blank'>CComment

Reklamný banner

Podporte túto stránku

Kliknutím na tlačidlo "Donate" môžete prispieť na chod tejto stránky a na skvalitnenie jej obsahu.

Kto je on-line

Práve tu je 222 návštevníkov a žiadni členovia on-line

TOPlist

Osobná meteorologická stanica (PWS)

Weather Underground PWS ITRENNRE2